کیورینگ (curing)

به مجموعه‌ای از اقدامات که تأثیر قابل‌توجهی بر مقاومت فشاری، دوام و مقاومت سایشی دارد و نیز فرایند لازم پس از اجرای بتن که باعث حفظ رطوبت و حرارت بتن در برابر یخ‌بندان و سرمای شدید می‌گردد، عمل‌آوری (کیورینگ) گفته می‌شود.

عدم رعایت موارد فوق، منجر به ایجاد ترک‌های سطحی تا عمیق در آن شده و در نهایت باعث نشت و خوردگی مقاطع فولادی می‌شود.

بتن در حالت تازه اجرا شده نیاز به رطوبت دارد تا فرایند آب‌گیری (واکنش هیدراسیون) سیمان هیدرولیکی به‌درستی انجام گردد. ماده” کیورینگ” به‌منظور رفع ترک‌های ناشی از تبخیر آب بتن در ساعات اولیه پس از بتن‌ریزی و عدم امکان عمل‌آوری به دلایل اجرایی و نبود آب شیرین استفاده می‌شود.

curing

جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش با ما در ارتباط باشید.

“کیورینگ”، یک ترکیب مایع است که پس از اجرای بتن تازه، روی سطح آن یک غشای نازک و غیر چرب ایجاد می‌کند. این غشا باعث جلوگیری از تبخیر آب و نگهداری رطوبت در بتن می‌شود. همچنین، از ایجاد ترک‌خوردگی در سطوح بتن جلوگیری می‌کند. یکی از مهم‌ترین خصوصیات آن، غیر چرب بودن این ماده است؛ زیرا منجر به عدم چسبندگی رنگ یا سایر پوشش‌ها روی مقاطع عمل‌آوری شده نخواهد شد.
استفاده از افزودنی کیورینگ بتن، موجب عمل‌آوری مؤثر و ایده‌آل بتن و نیز حفظ مقاومت و کیفیت بتن می‌گردد. این اقدامات مهم برای افزایش عمر و پایداری سازه‌ها نیز حائز اهمیت هستند.

مزایای استفاده از ماده کیورینگ شامل:

  • عدم نیاز به آب‌پاشی مداوم و مرطوب نگه‌داشتن بتن
  • کاهش نفوذپذیری سطحی بتن
  • جلوگیری از پوسته‌شدن سطحی بتن
  • عدم تغییر در رنگ سطوح بتنی

این ماده به‌منظور بتن‌ریزی در مناطقی که در معرض تابش شدید نور آفتاب هستند یا در مناطق بادخیز و در معرض جریان باد قرار دارند، استفاده می‌شود. همچنین برای اجرای بتن در مناطقی که امکان آب‌پاشی و مرطوب نگه‌داشتن بتن محدود است و یا برای بتن‌ریزی در مقاطع گسترده و وسیع نیز کاربرد دارد.

جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *