• نظرها: 0
  • تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳:۱۸ | سه شنبه, ۲۱ / مهر / ۱۳۹۴
  • در اطلاعات فنی بتن
  • توسط admin
  • نمایش ها: 852
  • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0

آزمایش اسلامپ

این آزمایش با مختصر تغییراتی در اکثر کشورهای جهان به کار می رود . استاندارد ASTM C 143 – 78 این آزمایش را به صورت زیر توصیف می کند .

در آزمایش اسلامپ از مخروط ناقص فلزی به ارتفاع 12 اینچ (305 میلیمتر) و قطر قاعده 8 اینچ (203 میلیمتر) و قطر قاعده کوچتر در بالا با اندازه 4 اینچ (102 میلیمتر) استفاده می شود .مخروط فوق در سه لایه از بتن پر شده و هر لایه توسط میله فلزی به قطر 16 میلیمتر با انتهای گرد شده با 15 ضربه متراکم می گردد . بتن اضافی در بالا با غلتش میله فوق روی مخروط پاک می شود . مخروط فوق که روی صفحه ای فلزی قرار می گیرد ، باید در سراسر آزمایش بدون حرکت بماند که این با قرار دادن دو پا روی پایه های پایین آن تامین می شود . بلافاصله بعد از پر کردن ،مخروط به آرامی و به صورت قایم بالا کشیده می شود و بتن داخل آن افت می کند . افت بتن و ارتفاع کم شده با خط کش از وسط قاعده بالا اندازه گیری و با دقت 5 میلیمتر یادداشت می شود . برای دقت بیشتر و کاهش اثر اصطکاک بتن و جداره مخروط قبل از هر آزمایش جداره داخلی مخروط و صفحه زیر آن مرطوب می شود و قبل از بالا کشیدن مخروط ، بتن ریخته شده در روی صفحه ، از کناره های مخروط پاک می شود .

در صورتی که در آزمایش بجای اسلامپ صحیح ، نیمی از مخروط در صفحه ای مورب ریزش کند ، اسلامپ برشی نتیجه شده و بایستی در این حالت آزمایش تکرار شود . در صورتی که در آزمایش بعد نیز برش اتفاق بیفتد که این حالت در مخلوط های خشن به وقوع می پیوندند ، نشانه کم بودن چسبندگی مخلوط می باشد .

مخلوط های با روانی کم و سفت ، معمولا اسلامپی برابر صفر دارند و لذا در مخلوط های نسبتا خشک تغییرات کارایی را نمی توان با آزمایش اسلامپ بررسی نمود . اما در مخلوط های پر عیار تغییرات کارایی با آزمایش اسلامپ قابل اندازه گیری است . به هر حال در مخلوط های کم عیار و نسبتا زبر ، اسلامپ صحیح به آسانی به اسلامپ برشی و حتی فروریختگی تبدیل می گردد و از یک مخلوط نتایج بسیار متفاوتی حاصل می شود که آزمایش اسلامپ را برای این چنین مخلوط هایی غیر قابل اعتماد می سازد .

جدول ذیل نشان دهنده میزان اسلامپ مخلوط هایی است که دارای کارایی های مختلف می باشند .

آزمایش اسلامپ آزمایش نسبتا مفیدی در کارگاه بوده و به آسانی تغییرات مصالحی را که ممکن است ساعت به ساعت یا روز به روز در کارگاه اتفاق بیفتد ، نشان می دهد . به عنوان مثال افزایش اسلامپ ممکن است ناشی از افزایش غیر منتظره رطوبت سنگدانه ها در کارگاه باشد و یا به علت تغییر در منحنی دانه بندی مصالح، بخصوص ماسه ، ایجاد شود . اسلامپ خیلی بالا یا خیلی پایین به سازنده بتن آگاهی می دهد که در شرایط موجود تغییراتی بدهد . استفاده و کاربرد این خاصیت و آسانی آزمایش اسلامپ دلیل استفاده همه جانبه آن گشته است .


دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.