• نظرها: 0
  • تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳:۱۸ | سه شنبه, ۲۱ / مهر / ۱۳۹۴
  • در اطلاعات فنی بتن
  • توسط admin
  • نمایش ها: 738
  • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0

بتن ریزی با پمپ

امروزه بتن در حجم زیادی توسط پمپ و با استفاده از لوله های انتقال تا مسافت های نسبتا زیاد و به محل هایی که دسترسی به آنها با روش های دیگر مشکل است ، انتقال می یابد . سیستم پمپ بتن از یک ظرف قیفی شکل که محل ریختن بتن از مخلوط کن می باشد ، پمپ و لوله های انتقال تشکیل شده است .

مخلوط بتنی که باید پمپ گردد ، نبایستی زبر و بسیار چسبنده باشد . همچنین نباید خیلی خشک و نه خیلی تر باشد . در حقیقت روانی بتن بسیار مهم است . برا ی بتن پمپی ، اسلامپ بین 40 تا 100 میلیمتر یا ضریب تراکم 9/0 تا 95/0 و یا زمان وی بی بین 3 تا 5 ثانیه توصیه شده است . از آنجا که عمل پمپ کردن خود سبب تراکم می شود . لذا ممکن است اسلامپ در هنگام تحویل 10 تا 25 میلیمتر کاهش یابد . روانی مناسب مخلوط سبب می شود که از افزایش مقاومت اصطکاکی در لوله ها در مخلوط های خیلی خشک و جدایی دانه ها در مخلوط های خیلی تر ، جلوگیری شود . بخصوص درصد ریز دانه بسیار مهم است . زیرا کم بودن آن سبب جدایی و زیاد بودن آن باعث افزایش مقاومت اصطکاکی و احتمال مسدود شدن لوله ها می شود . حالت بهینه موقعی است که حداقل اصطکاک با دیواره ها و جدارهای لوله و حداقل فضای خالی در مخلوط ایجاد شود . این حالت با یکنواختی دانه بندی و پیسوتگی آن حاصل می شود . برای بتن های با حداکثر اندازه دانه سنگی 20 میلیمتر ، مقدار بهینه ریزدانه (ماسه)بین 35 تا 40 درصد می باشد و ماسه زیر الک 300 میکرون بایستی حدودا بین 15 الی 20 درصد وزن کل ماسه باشد . همچنین دانه های ریزتر از 150 میکرون باید حدود سه درصد باشد که شامل ماسه و یا مواد پوزولانی مثل توف و تراس می شود و این میزان پیوستگی دانه ها را با دانه بندی سیمان محفوظ نگه می دارد .

درپمپ کردن بتن دانه سبک ، جهت غلبه بر مشکل افت کارایی ، بعلت جذب آب زیاد مصالح سبک و متخلخل ، افزودنی های خاصی(مواد کمکی برای پمپ) بکار می رود . بتن با مواد هوازا معمولا تا فاصله های کوتاه و حدود 45 متر پمپ می شود . زیرا در مسافت های بیشتر حباب های هوا فشرده شده و سبب کاهش کارایی بتن می شود .


دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.