• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۰۹:۱۷:۰۰ | یکشنبه, ۹ / اسفند / ۱۳۹۴
 • در اخبار عمومی
 • توسط manager
 • نمایش ها: 807
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0

اسپیسر پلاستیکی

اسپیسرهای پلاستیکی بتن با طراحی خاص ،مواد اولیه سازگار با بتن ، حمل و نقل راحت و قیمت مناسب در اشکال ، انواع و اندازه های مختلف برای کاربرد هایی نظیر فونداسیون ها ، سقف ها ، دیوارها ، ستون ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند .این اسپیسرها قادر به ایجاد پوشش بتنی 25 تا 150 میلیمتر هستند . اسپیسر چرخی یا خورشیدی ، اسپیسر کف ، اسپیسر سقف ، اسپیسر دال های دو مش ، اسپیسر تیرچه و ...

ویژگی اسپیسرها :

اسپیسر وظیفه ایجاد کاور بتن را بر عهده دارد . چنانچه گفته می شود به ازای هر دو میلیمتر کاهش در ضخامت بتن روی میلگرد 5 سال عمر سازه را کاهش و از دوام و عمر و پایایی سازه می کاهد . اسپیسرهای پلاستیکی مهمترین ابزار برای رسیدن به پوشش بتنی الزامی هستند . از ضعف های متداول و قابل پیشگری در سازه های بتن مسلح تاثیر پذیری از عوامل و عناصر مخرب اطراف می باشد . اکسیژن و رطوبت محیط می تواند با نفوذ درون بتن و رساندن خود به میلگردها باعث سرعت بخشیدن به خوردگی میلگرد ها شود و از عمر مفید سازه بکاهد این در حالی است که پوشش بتنی روی میلگرد می تواند به عنوان مهمترین عامل جلوگیری از خوردگی محسوب شود و زمانی که میلگرد در سطح بتن نمایان می شود اثر شیمیایی رطوبت بسیار سریع است .با استفاده از اسپیسر پوشش الزامی بتن روی میلگردها رعایت می شود . آنچه که از یک اسپیسر انتظار می رود آن است که با شبکه های میلگرد هم خوانی داشته باشد و وظیفه نگهداری شبکه های میلگرد در خلال بتن ریزی سازه مسلح را به خوبی ایفا نماید و بتواند بارهای وارده از محیط را تحمل نماید تا در روند بتن ریزی اختلالی بوجود نیاید .

کاربرد چند نمونه اسپیسر پلاستیکی :

اسپیسر سقفی : این اسپیسر جهت استفاده در سطوح افقی مانند دال کامپوزیت و در کارهای سبک می باشد .بیشترین کاربرد این اسپیسرها در پوترهای بتنی بافته شده با میلگرد های سبک می باشد.

اسپیسر خورشیدی(چرخی) : این اسپیسرها مخصوص استفاده در سطوح عمودی می باشند و اصطلاحا به آنها اسپیسر خورشیدی یا چرخی گفته می شود . عمده مصرف اسپیسر خورشیدی جهت ایجاد پوشش بتنی در دیوارها و ستون ها و قطعات پیش ساخته مانند لوله های بتنی می باشد .

اسپیسر فونداسیون : با توجه به اینکه فونداسیون در هر ساختمان نقشی مهم را ایفا می کند ، لذا استحکام و کیفیت فونداسیون نقش بسزایی در استحکام کلی بنا دارد . از این رو استفاده از اسپیسر های مخصوص فونداسیون جهت ایجاد پوشش بتن مناسب و یکنواخت ضروری به نظر می رسد .

انواع اسپیسر و فاصله نگهدار های پلاستیکی :

مینی فیکس

این نوع فاصله نگهدار ها در شبکه های سبک مانند قطعات پیش ساخته ، سقف های کامپوزیت و کف هایی که دارای شبکه میلگرد سبک هستند ، استفاده می گردد . شکل خاص محصول موجب استحکام و تحمل بار نقطه ای بین  70 تا 160 کیلوگرم می شود و تعداد مصرف در سطح مربع 4 عدد می باشد .

ماکسی فیکس

این فاصله نگهدارها جهت اجرای مناسب سازه های متوسط و نیمه سنگین مانند تیر و دال با ایجاد پوشش بتن 30 تا 75 میلیمتر پیشنهاد می گردد. ماکسی فیکس ها برای میلگردهای 8 تا 20 مناسب بوده و تعداد مورد نیاز در تیرها هر 30 سانتی متر یک عدد و در دال ها و کف سازی ها هر متر مربع 4 عدد توصیه می شود .

هارد فیکس

استفاده از هارد فیکس برای مواردی مانند فنداسیون نواری و رادیه، شبکه های میلگردی پر تراکم و سنگین ، با سایزهای مختلف جهت ایجاد پوشش بتنی 30 تا 100 میلیمتر بسیار مناسب می باشد. تعداد مورد استفاده در فونداسیون های رادیه در هر مترمربع 4 عدد و در فنداسیون های نواری هر 40 سانتی متر 1 عدد توصیه می گردد.

یوفیکس

این محصول بدلیل استحکام مناسب و امکان استفاده برای میلگردهای سبک و بدون انحناء در سقف ها، اسلب ها ، دال های کامپوزیت و قطعات پیش ساخته کاربرد دارند. تعداد مورد نیاز این قطعه در هر مترمربع 4 عدد بوده که قادر به ایجاد پوشش بتنی 30 تا 50 میلیمتر می باشد.

فلت فیکس

کف پهن این محصول باعث گردیده تا مانع از فرورفتگی در سطح گردد لذا استفاده از آن برای ایجاد پوشش بتنی میلگردهای حرارتی در سقف های تیرچه بلوک که از یونولیت استفاده می شود بسیار مناسب می باشد. تعداد مورد استفاده فلت فیکس 2 عدد در عرض بین دو ردیف تیرچه در زیر میلگردهای حرارتی می باشد.

ویل فیکس

این فاصله نگهدار به خاطر شکل هندسی آن قطعه مناسبی برای سازه های عمودی مانند دیوار و ستون ، قطعات پیش ساخته و درجا می باشد. اندازه های مختلف این فاصله نگهدار موجب ایجاد و پوشش بتنی 15 تا 100 میلیمتر بوده و استفاده از آن ها علاوه بر ایجاد پوشش بتنی مانع از پیچیدگی شبکه آرماتوربندی در ستون می گردد. تعداد مورد استفاده از این اسپیسر در هر ستون سه متری 16 عدد در دو ردیف عرضی 8 تایی نصب بر روی خاموت ها می باشد و تعداد مورد استفاده در هر طرف دیوار در هر متر مربع 4 عدد می باشد.

دابل فیکس

این فاصله نگهدار که از دو بخش پایین و بالا تشکیل یافته است برای ایجاد دو سایز پوشش بتنی در سازه های دو مش (شبکه ) که نیاز به ایجاد پوشش بتنی معین در مش های پایین و حفظ یک پوشش بتنی دیگر تا مش های بالایی است کاربرد دارد. اندازه های مختلف این نوع محصول باعث ایجاد پوشش بتنی 25 تا 40میلیمتر در مش های پایین و 40 تا 120 میلیمتر در مش های بالا می باشد. تعداد مورد استفاده این قطعه نسبت به یکدیگر 50 سانتیمتر می باشد.

ساید فیکس

پاین فاصله نگهدار به خاطر شکل خاصش مانع از خروج میلگرد شده و در کف سازی ها و دال های نیمه سنگین با میلگرد 28-14 کاربرد دارد.

راند فیکس

این محصول به لحاظ شکل هندسی اش وسیله ای مناسب و اقتصادی جهت پوشش بتن برای سطوح وسیع مانند قالب های تونلی فرم و سازه های سبک می باشد.

کیج فیکس

این فاصله نگهدار که در دو تیپ " V" و "O" تولید می شود قطعات مناسبی برای ایجاد پوشش بتنی در شبکه آرماتور مربوط به شمع های درجا ، پایه ها و سازه های دریایی قالب های لغزنده می باشد. تعداد مورد استفاده از این قطعه در هر ستون بسته به طول میلگردهای اسپیرال در هر 5/1 متر 1 عدد می باشد که نوع"O " قبل از بسته شدن کامل شبکه آرماتور و نوع "V" پس از بسته شدن کامل شبکه آرماتور مورد استفاده قرار میگیرد.

اسپیسر تیرچه

این فاصله نگهدار که مخصوص تیرچه بوده و باعث ایجاد پوشش بتن و ایجاد فاصله منظم عرض در میلگردهای طولی پایین ( در تیپ دوتایی) و تقویت ( در تیپ سه تایی) می گردد. تعداد مورد استفاده در یک تیرچه پس از 20 سانتی متر در ابتدا و انتهای تیرچه، هر 50 سانتی متر یک عدد می باشد.

پایه مخروطی میلگرد

این قطعه به عنوان پوششی بر سر میلگردهای عمودی به کار رفته و موجب ممانعت از انتقال عوامل اکسیده به داخل سازه آرماتوربندی می شود. همچنین حفاظ مناسبی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی کارگران در برخورد با سر میلگردهای آزاد است.

میان بلت آب بند پلاستیکی

یکی از روش های مقرون به صرفه و مطمئن برای آب بند کردن سازه های بتنی مانند مخازن مایعات،تصفیه خانه ها،استخرها،استفاده از میان بلت های آب بند پلاستیکی می باشد. ساختار این سیستم تماما از جنس پلاستیک با مواد پلیمری صنعتی با هدف ممانعت از نفوذ آب از داخل یا خارج سازه بتنی می باشد. قطعات تشکیل دهنده میان بلت آب بند پلاستیکی :

لوله پلاستیکی از جنس پی وی سی سخت شده به صورت آجدار که موجب درگیری کامل با بتن می شود

مخروط ناقص پلاستیکی

قرقره پلاستیکی

استاپر ساده

استاپر لبه دار

رابط میان بلت

قطعه قرقره ای شکل، عامل اتصال میان رابط لوله ای و مخروطی است که وظیفه درگیری را در بتن ایجاد کرده و داخل سازه بتنی دفن می گردد.

مخروطی میان بلت

قطعه ای است که پس از خودگیری بتن و جدا کردن قالب از دیواره ها از داخل بتن خارج می شود.

استاپر آب بند لاستیکی ساده  و لبه دار

استاپر ساده قطعه ای است که پس از خروج بلت فلزی از لوله آج دار، به وسیله سنبه به مرکز لوله آج دار جهت آب بند کردن سوراخ هدایت می شود.پس از قرار دادن استاپر ساده به مرکز لوله ، دو عدد استاپر لبه دار در دو انتهای سوراخ باقیمانده از بلت جهت افزایش اطمینان آب بندی قرار می گیرد.

فاصله نگهدار مخروطی

این وسیله تثبیت کننده فاصله بین دیواره قالب ها و مانع خروج شیره بتن می گردد.این محصول که از پلاستیک فشرده با مقاومت بسیار بالا ساخته شده است برای ایجاد فاصله بین دو دیواره سیستم قالب های لارج پنل ، تونلی فرم و قالب های مخصوص با دیواره سازه بتنی 20 و 25 سانتی متر بکار می رود.

قوطی کلید و پریز

قوطی کلید و پریز یک استوانه پلاستیکی درب دار است که در دیوارهای پیش ساخته و درجا و یا در سقف به منظور انتقال تقسیم های برقی و نصب کلید و پریز استفاده می گردد. درب این باکس از نفوذ شیره بتن به داخل باکس جلوگیری می کند. قوطی کلید پریزبصورت درب بسته به همراه لوله های پلاستیکی مخصوص انتقال برق می بایستی قبل از عملیات بتن ریزی به شبکه آرماتور نصب گردد.

 

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.