پودر ویژه شاتکریت الیاف دار

ماده ای بر پایه مواد افزاینده استحکام بلند مدت و کوتاه مدت و آب بند کننده بتن پاششی می باشد که با ایجاد لزجت کافی و وجود الیاف مسلح کننده دیسپرس شده نه تنها ضریب بازگشت بتن پاششی را کاهش می دهد بلکه از ایجاد ترک های احتمالی در بتن پاشیده شده جلوگیری می نماید و از رشد ترک ها نیز که به دلایل مختلفی می تواند در بتن حادث شود جلوگیری می نماید همچنین موجب کاهش خطرات ناشی از تغییرات سریع دما و کاهش زمان لازم جهت نگهداری و محافظت از بتن می گردد . افزایش دمای هیدراتاسیون و کاهش خطر یخ زدگی بتن پاششی از خواص اثربخش دیگر این ماده بوده و افزایش شدید استحکام فشاری ، کششی ، خمشی و مقاومت در مقابل نفوذ آب ، یون کلر و کربوناسیون بتن که در تونل ها تهدید مهمی برای بتن اکسپوز شناخته شده از جمله مزایای استفاده از این ماده تخصصی می باشد .

ویژگی ها و اثرات :

 افزایش چسبندگی بتن

 کاهش ریزش مصالح

 آب بندی کردن سطوح و مسدود کردن سریع درزها

 سهولت اجرای سقف های قوسی شکل و انحنا دار

 کاهش ضخامت لاینینگ نهایی و عدم نیاز به قالب بندی در تونل ها برای طرح هایی که تصمیم به استفاده از یک بتن پاششی به کمک پودر ویژه شاتکریت الیاف دار بدون نیاز به لاینینگ ثانویه گرفته می شود .

موارد کاربرد :

 بتن پاششی یا شاتکریت

 بتن ریزی در سطوح شیب دار

 مسدود نمودن سریع درزهای بتن در محل نفوذ آب

 افزایش چسبندگی بتن

 استفاده در محل هایی که امکان قالب بندی وجود ندارد

 تثبیت بدنه کانال ها ، تونل ها ،آب روها ، خاکریزها و گودبرداری ها

 تقویت سازه های بتنی و انجام کارهای ترمیمی در سازه های بتنی

 بهترین گزینه جهت لاینینگ دائم تونل هایی که در محاسبات نیاز به لاینینگ ثانویه ندارند

میزان مصرف :

در کیسه های 5 ، 10 و 15 کیلوگرمی برحسب عیار بتن ، نوع سیمان مصرفی ، زمان گیرش لازم و دمای محل اجرا 5 الی 10 درصد وزن سیمان مصرفی می باشد .

دستور العمل مصرف :

در روش خشک سیمان و مصالح سنگی و پودر شاتکریت با یکدیگر مخلوط و به وسیله فشار باد به شیلنگ پاشش هدایت می شوند و در خروجی شیلنگ آب به آن اضافه می گردد.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی:

رنگ : خاکستری

شکل ظاهری : پودر

بسته بندی :

·کیسه های 10 و 25 کیلوگرمی

ملاحظات :

 شرایط نگهداری : در محیط خشک و سرپوشیده و در بسته بندی اولیه و دور از تابش مستقیم و طولانی مدت نور خورشید و یخبندان

 مدت نگهداری: یکسال

نکات ایمنی : پودر ویژه شاتکریت الیاف دار شدیدا قلیایی است و تماس آن با پوست و خصوصا چشم مضر است ، تنفس پودر این ماده روی سیستم بدن تاثیر منفی دارد ، خوردن و بلعیدن این ماده نیز شدیدا خطرناک است لذا هنگام کار با این ماده استفاده از ماسک مناسب ، عینک و دستکش الزامی است .