الیاف بتن (پلی پروپیلن)

الیاف پروپلین به عنوان افزودنی ، جهت تقویت و مسلح نمودن انواع بتن و مخلوط های سیمانی و گچی مورد استفاده قرار می گیرد . مصرف الیاف پلی پرولین باعث افزایش مقاومت خمشی ، کششی ، برشی و سایشی می گردد همچنین این نوع الیاف برای جلوگیری از تشکیل ترک های ریز ناشی از انقباض ، خشک شدن زودرس یا نوسانات زود هنگام دما استفاده می شود و مانع آب انداختگی بتن و انتقال آب به سطح بتن می شود که باعث همگن شدن بتن و یکسان بودن نسبت آب به سیمان در تمام بتن می باشد. . الیاف بتن هنگام مخلوط شدن به بتن باعث ته نشین شدن و افزایش وزن بتن نمی شود. این اقدامات جهت بهره برداری بهینه از خصوصیات ذاتی مواد سیمانی سخت شده انجام می گردد .این نوع الیاف با برش های طولی 12 میلیمتریجهت مصارف بتن و برش طولی 6 میلیمتری برای ملات ها ی گچی و نازک تولید می شود.

ویژگی ها و اثرات:

·       کاهش ترک های پلاستیک و ترک های بتن سخت شده

·       افزایش مقاومت بتن در برابر ضربه

·       کاهش انقباض بتن

·       افزایش دوام و طول عمر بتن

·       افزایش شکل پذیری بتن

موارد کاربرد:

·       تولید بتن ضد حریق

·       مناسب در تولید ورق های سیمانی

·       مناسب برای تولید بتنی با مقاومت ضربه ای و سایشی بالا

·       مناسب برای تولید بتنی شکل پذیر

·       مناسب جهت استفاده در بتن های آماده و تولید قطعات پیش ساخته

میزان مصرف:

مقدار متوسط مصرف الیاف بتن با توجه به عملکرد مورد نظر از0.6تا 1.5  کیلوگرم در هر متر مکعب متغیراست.  به عنوانمثال مقدار متوسط مصرف الیاف بتن در دال ها حدود 1 کیلوگرم در متر مکعب است.

دستور العمل مصرف:

الیاف را می توان در هر زمان به مخلوط بتن اضافه کرد. معمولا الیاف بتن را در ابتدا با سنگدانه مخلوط کرده و سپس آب به آن اضافه می شود. می توان الیاف بتن را با آب طرح اختلاط مخلوط کرده و سپس این آب را به ملات خشک اضافه نمایید که در این صورت می بایست برای رسیدن به مخلوطی یکنواخت و همگن 3 تا 4 دقیقه همزدن را ادامه دهید.

مشخصات فیزیکی  و شیمیایی:

رنگ: بی رنگ متمایل به سفید

حالت فیزیکی: رشته های درهم تابیده شده و تارهای شبکه ای

وزن مخصوص: 0.91 گرم بر سانتی متر مکعب

مقاومت کششی: 400 مگاپاسکال