اسپیسر بتنی

اسپیسر یا فاصله نگهدار بتن قطعه ای است که برای ایجاد پوشش میلگرد ها در اجزای بتن مسلح مثل دیوارها ، دال ها ، فونداسیون ها و سایر قطعات بتن مسلح قابل استفاده می باشد . گاهی اسپیسر فاصله بین دو میلگرد را حفظ می نماید و گاهی از برخی اسپیسرها برای ایجاد فاصله بین خاموت و قالب بتن استفاده می شود . اسپیسرها ضمن بالا بردن کیفیت سازه ها به سرعت اجرای عملیات ساختمانی نیز کمک می کنند . اسپیسر یا فاصله نگهدار بتن قطعه ای دفنی در بتن می باشد و وظیفه ی ایجاد فاصله بین بتن و میلگرد را برعهده دارد . اسپیسرها با فراهم آوردن امکان ایجاد پوشش بتن کافی ، نقش چشمگیری در افزایش عمر سازه های بتنی دارند . در دنیا 3 نوع اسپیسر با سه جنس متفاوت (پلاستیکی ، بتنی و فولادی ) تولید و استفاده می شود.

 

ویژگی ها و اثرات :

رسیدن به مقاومت 50 مگاپاسکال در طی 7 روز اول

نفوذ ناپذیری

ضد آتش بودن

متداول ترین اسپیسر بتنی با سوپر سیمان :

در 2 نوع بدون سیم و سیم دار با مشخصات زیرتولید می باشد:

اسپیسر بدون سیم :

مدل :D50کاور بتن : 40 و 50 میلیمتر سایز میلگرد : ماکزیمم 25میلیمتر

مدل :S75کاور بتن : 75 میلیمتر سایز میلگرد : ماکزیمم 25میلیمتر

اسپیسر سیم دار :

مدل : WD50 کاور بتن : 50 میلیمتر سایز میلگرد : ماکزیمم 25 میلیمتر قطر سیم : 5/1میلیمتر

مهترین مزیت اسپیسرهای بتنی و تفاوت آن با انواع پلاستیکی :

جنس این محصول از بتن می باشد که این موضوع یکپارچه شدن سازه بتنی و حذف نقاط ضعف ناشی از کاربرد اسپیسر پلاستیکی را به دنبال دارد .

بتن و پلاستیک نا همجنس بوده و به هیچ عنوان به یکدیگر چسبندگی ندارند.

به دلیل تفاوت چشم گیر ضریب انبساطی پلاستیک و بتن ، در حالت انقباض پلاستیک ، درز به وجود آمده راه بسیار مناسبی خواهد بود برای ورود رطوبت و هوا به داخل بتن . در بسیاری از موارد دیده شده است که این تفاوت ، ترکیدگی بتن در اثر انبساط پلاستیک را نیز در پی داشته است .